Search This Blog

Thursday, 15 November 2012

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)


Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 2
Tahun     : 2 Cerdik
Bilangan Murid : 26 orang
Masa      : 10.00 – 11.00 pagi
Tema      : Keluarga
Tajuk     : Keluarga Harmoni
Fokus Utama :
Standard Kandungan : Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.
Standard Pembelajaran : Menyatakan fakta yang dikehendaki daripada teks.
Fokus Sampingan : Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau dibaca.
Standard Kandungan : Merekod maklumat tentang sesuatu perkara.
Satndard Pembelajaran : Menceritakan cerita yang didengar menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.

Objektif     :  Pada akhir pengajaran , murid dapat :-
1.       Meyebut nama –nama ahli keluarga mereka.
2.       Menulis ayat tunggal daripada kata panggilan dan kata ganti nama kata yang diberi.
EMK      :  Ilmu  : Pendidikan Sivik, Agama Islam
                  Nilai  : Bersyukur, kerjasama, kasih sayang
                 KBT   :  Kemahiran Berfikir – Menjana Idea
                                Kecederdasan pelbagai – Visual dan ruang
               Keusahawanan
Kosa Kata   : hormat, bahagia, membantu,
BBM           : Petikan lagu, kad gambar, slide, LCD                                 


AKTIVITI

PENGISIAN KURIKULUM

CATATAN


Set Induksi (5 minit)
1.       Murid melihat gambar
di skrin di hadapan kelas.

2.       Murid diminta menyebut
gelaran pada setiap gambar seperti :-
-          Bapa
-          Ibu
-          Kakak
-          Abang
-          adik
-           


Nilai : Bersyukur / kasih sayang


Slide gambar “Keluarga”

Langkah 1 (10 minit)

1.       Guru meminta beberapa orang murid keluar ke hadapan kelas dan melakonkan watak yang terdapat dalam keluarga.

2.       Murid melakonkan watak bapa, ibu, kakak dan lain-lain lagi.

3.       Murid membaca kuat teks “Keluarga Harmoni” secara kelas dengan bimbingan guru.

4.       Guru dan murid bersoaljawab secara lisan  mengenai petikan yang dibaca.





Nilai : Kerjasama / kasih sayang





Simulasi



Kemahiran Membaca




Soalan :-
1.       Apakah peranan seorang ayah?
2.       Apakah sifat atau peribadi yang terdapat pada seorang ibu?
3.       Apakah tugas kita sebagai anak?




Kad perkataan









BBM :-
Klik di bawah untuk paparan teks
“Keluarga Harmoni”.
·         Teks “Keluarga Harmoni”


Murid mengemukakan pelbagai jawapan yang berbeza.










Langkah 2 (20 minit)

1.       Guru memberi penerangan tentang penggunaan kata panggilan dan kata ganti nama diri.

2.       Murid menyebut kata panggilan yang mereka dapati daripada petikan.

3.       Murid membina ayat tunggal secara lisan dengan menggunakan kata ganti nama dengan betul.







Penggunaan kata panggilan dan kata ganti nama diri yang sesuai.




Penggunaan kata panggilan yang sesuai.


Membina  ayat tunggal
Secara lisan.









Kemahiran lisan




 Kemahiran membaca




Kemahiran lisan



Langkah 3 (20 minit)

1.       Murid dikehendaki membina ayat tunggal berdasarkan kata kerja yang diberikan oleh guru.

2.       Murid diminta membubuh kata panggilan atau kata ganti diri yang telah mereka ketahui.



Contoh ayat tunggal :-

1.       Ayah membasuh kereka di halaman.
2.       Kakak menyapu sampah di dapur.
3.       Adik bermain bola bersama abang.





Kemahiran Menulis
Penutup (5  minit)

Guru dan murid bersoaljawab tentang hasil dapatan P & P pada
hari ini.

Murid mengingat kembali isi pelajaran.
Rumusan pengajaran:-

Kata panggilan dan kata ganti nama diri yang sesuai.


Nama-nama ahli keluarga.


Gamabar kelauarga

0 comments:

Post a Comment